PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10746}

Obietnica

The Pledge
6,8 25 561
ocen
6,8 10 1 25561
6,9 10
ocen krytyków
Obietnica
powrót do forum filmu Obietnica

Abstrahując od oceny filmu może przyda się zainteresowanym oglądaczom informacja, że sam pomysł na film i historia powstania powieści była dość niezwykła.

Szwajcarski dramaturg Friedrich Dürrenmatt napisał w 1958 roku scenariusz do kryminalnego filmu "W biały dzień". Film miał takie powodzenie i Dürrenmatt był tak z niego zadowolony, że postanowił rozwinąć opowiedzianą w filmie historię. Z tego powodu napisał na podstawie swojego własnego scenariusza do filmu powieść OBIETNICA, której nadał podtytuł Podzwonne powieści kryminalnej (Requiem auf den Kriminalroman).

Historia komisarza obsesyjnie zaangażowanego w poszukiwanie mordercy była ekranizowana dotąd 4 razy i za każdym razem scenariusz był poddawany różnym zmianom, ale ponieważ sam Dürrenmatt w swojej książce dopuszczał alternatywne rozwiązanie trudno mieć pretensje do twórców kolejnych ekranizacji, że szukali najbliższej sobie wersji. Mimo różnych minusów każdy z tych filmów naprawdę warto obejrzeć. Sama historia jest tak frapująca, że ktokolwiek by ją opowiadał - trudno oglądać ją obojętnie.



1. 1958 W biały dzień (Es geschah am hellichten Tag), reż. Ladislao Vajda, prod. Hiszp, Szwajc, RFN (współautorem scenariusza był autor Friedrich Durrenmatt)



2. 1996 Zimne światło dnia (In the Cold Light of Day), reż. Rudolf van den Berg, prod. Holandia, Niemcy, UK



3. 1997 Śmierć w biały dzień (Es geschah am hellichten Tag), reż. Nico Hofmann, prod. Niemcy (TV)



4. 2001 Obietnica (The Pledge), reż. Sean Penn, prod.USA

lilo61

sorry - nie mam pojęcia dlaczego tak się mój powyższy tekst przy wysyłce rozstrzelił. Mam jeszcze dodatkową uwagę. Mimo wielkiego podziwu dla gry Jacka Nicholsona, Robin Wright Penn i faktu, że zakończenie Penna jest najbliższe oryginałowi, muszę przyznać, że najbardziej szokująca była dla mnie pierwsza wersja, oraz druga (mimo bardziej optymistycznego zakończenia) - z rewelacyjną obsadą (morderca!!!) i dosłownie porażającym klimatem.

lilo61

Witaj, chciałbym je wszystkie obejrzeć :-) Obietnica bardzo mi sie podobała, możesz podac mi linki lub informacje gdzie sa do obejrzenia? NIe mogłem ich znależć

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones